Zdroj: Canva
Od chvíle, keď ich po zobudení prvýkrát položíme na podlahu, až do momentu, keď sa večer znovu uložíme do postele - nohy nás neúnavne nosia po celý deň. Napriek tomu im často venujeme len minimum pozornosti. Ani chodidlá pritom nie sú imúnne voči chronickým bolestiam, zápalom či deformáciám. Prišiel čas na zmenu!
Ponúkame vám prehľad najčastejších ťažkostí, s ktorými sa vaše nohy môžu stretnúť, a zároveň účinné riešenia. Od potenia cez mykózy až po ortopedické zmeny, získajte praktické tipy a odporúčania na produkty, ktoré vašim krokom prinavrátia komfort, zdravie a ľahkosť.
Zdroj: Canva
Svrbenie, šupinatá koža, zápach, zhrubnuté nechty, začervenanie - to sú typické príznaky plesňovej infekcie. Mykóze sa darí v teplom a vlhkom prostredí, doniesť si ju môžete z verejných kúpalísk, spŕch a posilňovní, ale tiež pri používaní spoločných topánok. V strehu by mali byť obzvlášť ľudia so zníženou imunitou či poškodenou kožou.
Liečba mykózy spočíva v pravidelnom používaní antimykotických prípravkov s účinnými látkami, akou je napr. clotrimazol. Tieto produkty nielenže potláčajú nepríjemné príznaky mykózy, ale pôsobia tiež preventívne a zabraňujú jej návratu. Dôležité je tiež dbať na správnu hygienu - udržiavať chodidlá čisté, suché a vyhýbať sa noseniu syntetických materiálov.
Zdroj: Canva
Bradavice a kurie oká patria medzi časté kožné problémy a na pohľad sú takmer rovnaké. Bradavice však, narozdiel od kurieho oka, patria medzi infekčné ochorenia a ich pôvodcom je HPV vírus. Objavujú sa ako zrohovatený útvar s tmavými bodkami. Kurie oká vznikajú na základe mechanického tlaku a majú tvrdý stred, ktorý pri stlačení vyžaruje ostrú bolesť.
Pri liečbe kurieho oka si dajte záležať na ochrane postihnutého miesta a odstránení príčiny, ktorou je najčastejšie tesná obuv. Liečba bradavíc si zvykne vyžadovať lekársky zásah, dôležitá je však aj následná regenerácia pokožky. V oboch prípadoch vám pomôžu produkty z našej ponuky, ktoré podporujú obnovu kožných buniek, zmäkčujú zrohovatenú kožu a vytvárajú na nej ochrannú bariéru.
Zdroj: Canva
Nadmerné potenie nôh a s ním spojený zápach nôh trápi veľké množstvo ľudí – a nemusí ísť len o dôsledok zanedbanej hygieny. Za problémom často stoja syntetické materiály, z ktorých sa vyrábajú silonky, ponožky či obuv. Príčinou však môžu byť aj hormonálne výkyvy, stres alebo genetická predispozícia.
Prvým krokom na ceste za sviežimi nohami je dôkladná hygiena a výmena syntetických ponožiek za tie z čistej bavlny alebo bambusu. V našom e-shope nájdete množstvo podporných produktov určených ako na eliminovanie potu, tak aj na potlačenie zápachu. Okrem prípravkov určených priamo na nohy pomôžu tiež dezodoranty a absorpčné vložky do topánok.
Zdroj: Canva
Estetický problém, ktorý sa však ľahko môže zmeniť aj na problém zdravotný. Stvrdnutá koža na chodidlách, najmä na pätách, má tendenciu praskať a krvácať, čo môže viesť až k infekcii. Popraskané päty na nohách bývajú následkom nedostatočnej hydratácie či dlhodobého státia, za problémom sa však môže skrývať aj kožné ochorenie.
Chcete sa vyhnúť problémom s popraskanými pätami? Zaraďte do svojej rutiny používanie kvalitných hydratačných krémov a nezabudnite ani na pravidelné odstraňovanie zhrubnutej kože. Voľte hutnejšie hydratačné prípravky a nechajte ich pôsobiť cez noc. Posvieťte si na účinné zložky - úľavu vám prinesie urea, bambucké maslo či panthenol.
Zdroj: Canva
Hallux valgus je odborné pomenovanie stavu, pri ktorom sa palec na nohe vychyľuje zo svojej osi smerom k ostatným prstom. Takto ohnutý kĺb sa stáva bolestivým a postupne dochádza k deformácii celej prednej časti chodidla. K faktorom, ktoré prispievajú k vzniku tohto ochorenia, patrí nevhodná obuv, preťažovanie chodidiel, ploché nohy a v neposlednom rade tiež genetika.
Hallux valgus sa, bohužiaľ, neinvazívnym spôsobom vyliečiť nedá. Vhodnými produktmi sa však dá spomaliť jeho vývoj a tiež zlepšiť každodenný komfort. Pomôže vám korektor na halluxy, ktorý udrží palec v správnej polohe. Prekrývajúce prsty môžu spôsobovať bolestivé otlaky na nohách - aby ste im predišli, nezabudnite na gélové chrániče prstov. Dbajte na výber vhodnej obuvi, prípadne ju doplňte o ortopedické vložky.
Zdroj: Canva
Klenba nohy tlmí počas chôdze nárazy, čím predchádza únave nôh a bolestiam - a nielen tým! Znížená klenba, ktorá môže viesť k trvalému stavu známemu pod pojmom „plochá noha“, ovplyvňuje aj stav chrbtice a celkové držanie tela. Okrem genetických predispozícií ovplyvňuje vznik plochej nohy nadmerná záťaž, nevhodná obuv a oslabené väzy a svaly na chodidle.
V tomto prípade sa oplatí položiť si otázku: „Ako môžem spadnutej klenbe predísť?“ Existuje široký výber ortopedických pomôcok, ktoré slúžia na podporu klenby chodidla. Pomôžu aj v prípade už spadnutej klenby - eliminujú bolesť a zvýšia pohodlie pri chôdzi. Medzi jednoduché úkony, ktoré posilňujú klenbu, patrí chôdza naboso alebo jednoduchá masáž chodidiel rukami.
Zdroj: Canva
Poznáte to - obujete si nové topánky a už po pár minútach chôdze je vám jasné, že po ceste vás bude sprevádzať bolestivý otlak na nohe. Pľuzgiere a otlaky na nohách vznikajú ako reakcie kože na mechanické trenie či tlak a okrem nevhodnej obuvi sa môže objaviť aj pri chôdzi bez ponožiek alebo v rámci deformity chodidiel.
Vzniku pľuzgierov a otlakov je ideálne predchádzať. Dávajte si záležať pri výbere obuvi a v prípade trenia či tlaku použite napr. gélové vankúšiky. Vyhýbajte sa noseniu obuvi naboso, a to najmä v spojení s mokrými chodidlami. V prípade už vzniknutého otlaku použite masť na otlaky a chráňte citlivé miesto náplasťami, pričom pľuzgiere na nochách sa odporúča neprepichovať.
Zdroj: Canva
Koža ľudí trpiacich cukrovkou je náchylnejšia na poškodenie a výskyt rán, ktoré sa navyše ťažko hoja. Spôsobuje to dlhodobo zvýšená hladina cukru, ktorá sa negatívne odráža na stave ciev a nervov. Bežné ťažkosti sa môžu u diabetikov skomplikovať do vážnejších stavov, preto je dôležité venovať každodennej starostlivosti o chodidlá zvýšenú pozornosť.
Predchádzať popraskanej koži, ktorá môže ľahko vyústiť do infekcie, môžete používaním špeciálnych produktov určených pre potreby diabetikov. Na poškodenú pokožku je vhodné nanášať antibakteriálne prípravky, pričom dôležitá je pravidelná kontrola chodidiel. Odporúča sa tiež nosenie bezšvových ponožiek, ktoré nezhoršujú prekrvenie nohy.