V posledných rokoch sa stále častejšie hovorí o zdravom životnom štýle, no na jednu oblasť, ktorá je životne dôležitá pre každého z nás, sa často zabúda. Bez dýchateľného vzduchu neprežijeme ani pár minút a jeho kvalita má na náš zdravotný stav rovnako veľké dopady ako strava a pohyb.
Nekvalitné ovzdušie začína byť stále väčším problém nielen v mestách s hustou dopravou a priemyselnými parkami. Najmä vo vykurovacej sezóne sa kvôli kotlom s vysokými emisiami a nekvalitnému palivu stáva vzduch takmer nedýchateľný aj na vidieku, čo zapríčiňuje množstvo zdravotných problémov.
Jedným z účinných riešení je kvalitná čistička vzduchu, ktorá sa aj v slovenských domácnostiach stáva stále obľúbenejším spotrebičom.
Prečo by ste mali o jej kúpe uvažovať a ako si vyberiete tú správnu?
Toto elektrické zariadenie využíva sústavu ventilátorov, ktoré „nasávajú“ okolitý vzduch a po prechode cez účinné filtre ho zbavený nečistôt vracajú späť do miestnosti. V závislosti od použitých filtrov a rôznych iných funkcií tak čistička odstraňuje zo vzduchu:
Vďaka tomu sú čističky vzduchu vhodné najmä pre ľudí trpiacimi alergiami a astmou, ale ich využitie sa odporúča aj v prípade, že ste fajčiari, bývate v rušných a prašných oblastiach alebo s vami v domácnosti žije pes či mačka.
Čistička vzduchu však prospieva vášmu zdraviu aj v prípade, že do žiadnej z uvedených skupín nepatríte. Nekvalitné ovzdušie má negatívny vplyv nielen na dýchaciu, ale tiež obehovú a nervovú sústavu, zvyšuje riziko vzniku demencie, Alzheimera a Parkinsona, no spôsobuje aj podráždenosť, únavu a problémy so sústredením.
Čističky vzduchu sa líšia najmä doplnkovými funkciami a druhom filtrov, od ktorých závisí účinnosť čistenia vzduchu:
Pri kúpe čističky vzduchu pre vašu domácnosť či pracovisko je potrebné brať do úvahy okrem typu filtrácie tiež niektoré ďalšie parametre:
Objem miestnosti
Každá čistička vzduchu je spravidla určená do jednej miestnosti a jej výkon zodpovedá tomu, aký veľký bude jej „pracovný priestor“. Výkon je udávaný v m³ za hodinu a objem miestnosti vypočítate jednoducho podľa vzorca:
(plocha podlahy v m² * výška stropu v metroch) * 2,5
Hlučnosť
Tak ako každé elektrické zariadenie, aj čistička vzduchu vydáva počas fungovania nejaký hluk. Je preto potrebné vopred zvážiť, v akej miestnosti ju budete používať a ak ju plánujete umiestniť do spálne, vyberajte si prístroje s maximálnou hlučnosťou 20 dB, čo je približne úroveň šepotu.
Niektoré čističky vzduchu ponúkajú tiež možnosti nočného režimu a automatickej regulácie výkonu aj hluku.
Možnosti ovládania
U väčšiny čističiek je samozrejmosťou funkcia časovača či odloženého štartu, no moderné prístroje ponúkajú tiež možnosť ovládať čističku pomocou mobilnej aplikácie, takže si ju môžete zapnúť napríklad pred príchodom domov alebo ju regulovať počas dovolenky.
Indikátory
Mnoho moderných čističiek vás dokáže automaticky upozorniť na zhoršenú kvalitu ovzdušia, prípadne zanesené filtre, ktoré už nedokážu efektívne plniť svoju funkciu.
Ďalšie doplnkové funkcie
Na trhu sú dostupné prístroje vybavené UV lampou pre sterilizáciu ovzdušia, ionizátorom, aróma difuzérom a zvlhčovačom vzduchu.
Dizajn
Na rozdiel od vysávača či žehličky je čistička vzduchu prístrojom, ktorý budete mať denne na očiach a mal by preto vzhľadom aj rozmermi ladiť k vášmu interiéru.
Čistička vzduchu pre svoje spoľahlivé fungovanie potrebuje pravidelnú údržbu, no nemusíte sa obávať zložitého rozoberania a čistenia. Vo väčšine prípadov je potrebné raz za čas opláchnuť HEPA filter pod tečúcou vodou a po usušení ho môžete znovu použiť, v prípade väčšieho opotrebovania si môžete zakúpiť náhradný filter.
Vyberte si niektorú z tých najkvalitnejších čističiek vzduchu v našej ponuke a doprajte si oveľa kvalitnejší a zdravší vzduch priamo o vás doma.